Talent to obowiązek wobec wrażliwych na sztukę i piękno”
( Małgorzata Walewska)
„Zaułek Sztuki” to jest długotrwały projekt i Łagowski Dom Artysty dla koordynacji działań projektu założył Komitet Organizacyjny, którego pierwsze spotkania odbyły się w czerwcu 2015 roku i kwietniu 2016 roku w Świetlicy Środowiskowej w Łagowie. Stały się one ciekawym spotkaniami mieszkańców Łagowa z twórcami Ziemi Lubuskiej zaproszonymi do udziału w pracach Komitetu oraz przedstawicieli władz gminy.
Do tej rozpoczętej współpracy dołączyli też artyści z kraju i zza granicy – uczestnicy plenerów w Łagowie. Przypomnimy, że na jednym z plenerów („Niebo w Zieleni” 2013 roku) powstał pomysł założenia projektu pod nazwą „Zaułek Sztuki” związany z Łagowem i nadania plenerom Łagowskim imienia Jolanty Zdrzalik.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w projekcie i dzielenia się z nami informacjami, zdjęciami, wspomnieniami oraz innymi materiałami o znanych i zasłużonych osobach dla Łagowa.
Przedsięwzięcie objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego
Wielka uroczystość w łagowskim amfiteatrze, związana z uhonorowaniem Łagowa mianem ,,Miasta Artystów – Zaułek Sztuki ‘’ odbyła się 16 czerwca br. pod Honorowym Patronatem : Posłanki na sejm RP Katarzyny Osos , Marszałka Województwa Lubuskiego Pani Elżbiety Anny Polak, Wójta Gminy Łagów Czesława Kalbarczyka. Wydarzenie zainicjowała Fundacja Łagowski Dom Artysty. O otwarcie Złotej Bramy symbolizującej wejście do ,, Miasta Artystów – Zaułek Sztuki’’ poproszeni zostali Honorowi Patroni uroczystości. Każdy, kto przeszedł ,,Złotą Bramą ‘’ otrzymał Świadectwo uczestnictwa uhonorowania Łagowa mianem ,, Miasta Artystów – Zaułek Sztuki’’.
Następną częścią uroczystości było uwiecznienie znaczących dla Łagowa twórców i artystów, którzy zostawili tu ślady swojego mistrzostwa artystycznego i zapisali się złotymi zgłoskami w pamięci Łagowian. Odsłonięto trzy tablice pamiątkowe:
Pierwsza upamiętniła wydarzenia związane z Pierwszym Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych o „Złote Grono” w Łagowie.
Na scenie, na czerwonym dywanie przedstawiono Panią Ałłę Trofimenkovą – Herrmann, Pana Andrzeja Kawalę i Pana Czesława Grabowskiego nominowanych do tytułu Honorowego Obywatela Gminy Łagów dla zasłużonych ludzi kultury.
W odpowiedzi Rady Gminy na wniosek Łagowskiego Domu Artysty o nadanie ww. tytułu, wręczenie aktów nadania nastąpiło na uroczystej sesji Rady Gminy Łagów w dniu 17 czerwca 2016r.
Uhonorowany, Pan Czesław Grabowski przygotował dla mieszkańców Łagowa wielką niespodziankę, komponując „Hejnał dla Łagowa”. Został on odegrany z tarasu amfiteatru przez trębacza z Filharmonii Zielonogórskiej, a słychać w nim było takty poloneza imuzyki ludowej. Hejnał jest pięknym dziełem artystycznym – twierdzili zgodnie uczestnicy naszej uroczystości.
Następnie na czerwonym dywanie organizatorzy Pikniku Kulturalnego w Mieście Artystów- Zaułek Sztuki podziękowali wszystkim Partnerom Projektu oraz zaproszonym gościom za pomoc i uczestnictwo w ważnym dla Łagowa wydarzeniu kulturalnym. Serdeczne podziękowania skierowali również do Radnych Gminy i Przewodniczącego Pana Stanisława Droba , do mieszkańców Łagowa oraz wszystkich przyjaciół i sympatyków fundacji.
W części artystycznej był koncert Zespołu Dubai Band z Filharmonii Zielonogórskiej, wystawa malarstwa i rysunku ,, Zeszyt łagowski Ałły‘, a biesiadzie towarzyszyła muzyka akordeonistów Tośka i Mańka.
Wszystkim uczestnikom dopisywał humor a słoneczko ładnie przyświecało w pięknej scenografii Miasta Artystów – Zaułek Sztuki.